PIT 2015

Z początkiem roku 2016 każdy podatnik będzie zobowiązany do przedłożenia urzędowi skarbowemu swojej deklaracji PIT 2015. Ustawodawcy nie przewidzieli wielkich rewolucji w systemie rozliczania się z fiskusem, co nie oznacza jednak, że nie pojawiło się kilka istotnych zmian. Co nowego czeka na podatnika w roku 2016? Do kiedy należy złożyć PIT 2015? Jak możemy rozliczyć?

PIT 2015 – Co nowego?

W roku 2016 nowości związane z deklaracjami PIT dotyczyć będą głównie zmian formularzy oraz niektórych procedur. Przede wszystkim zeznanie PIT 2015 podatnicy wypełnią na nowych arkuszach, różniących się w kilku kwestiach od zeszłorocznych blankietów. Zmiany te dotyczą wzorów deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-40 oraz załączników PIT/D, PIT/O, PIT/B, PIT/M, PIT/Z i PIT/ZG.

Wśród najważniejszych zmian związanych z PIT 2015, ustawodawcy przewidzieli możliwość dokonania korekty swojego zeznania podatkowego przez ponownie złożenie formularza, bez potrzeby dołączania do niego uzasadnienia (druk ORD-ZU). Oprócz tego od roku 2016 uproszczone zostanie deklarowanie przychodów i kosztów zbycia rzeczy, a z użycia zniknie formularz PIT/UZ, który dotychczas wypełniali podatnicy starający się o ulgę na dziecko, mający jednocześnie podatek niższy od wartości ubieganej ulgi. Od nowego roku zniknie również obowiązek dołączania do zeznań PIT-36 i PIT-36L sprawozdań finansowych. Dodatkowo ustawodawcy przewidzieli zmiany w oświadczeniach o wspólnym opodatkowaniu małżonków prowadzących działalność gospodarczą.

PIT 2015 – do kiedy?

Do końca stycznia 2016 roku swoje deklaracje podatkowe muszą złożyć osoby rozliczające się w formie karty podatkowej (PIT-16A), przedsiębiorcy prowadzący firmy rozliczane ryczałtowo (PIT-28) oraz duchowni (PIT-19A). Do 28 lutego należy natomiast złożyć formularze oznaczone symbolami PIT-40 (składane przez płatnika w imieniu pracownika) oraz PIT-40A (deklaracja dotycząca składek ZUS za świadczeniobiorcę). Ostatni termin przedłożenia fiskusowi swoich zeznań podatkowych tradycyjnie przypada na ostatni dzień kwietnia – tego dnia najpóźniej powinny zostać złożone następujące formularze deklaracji: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.

Jak złożyć PIT za rok 2015?

W roku 2016 swoje deklaracje podatkowe będzie można złożyć na trzy sposoby. Pierwszym z nich będzie oczywiście osobista wizyta podatnika w urzędzie skarbowym. Oprócz tego podatnik ma prawo wysłać swój PIT pocztą lub złożyć go w formie elektronicznej przez Internet.

Zeznanie podatkowe PIT 2015 musi zostać złożone w odpowiednim dla danego typu deklaracji terminie. Spóźnienie się z dokonaniem rozliczenia z fiskusem może skutkować poważnymi sankcjami. Warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego księgowego aby ich uniknąć.

 

18 lutego, 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *