Dlaczego ubezpieczenia drożeją

Dlaczego moje ubezpieczenie drożeje?
Często kierowcy są zdziwieni, gdy w kolejnym roku ubezpieczenia ich ubezpieczyciele podnoszą ceny. W artykule omówimy najczęstsze powody podnoszenia cen w ubezpieczeniach.

Ubezpieczenie OC
Dla ubezpieczenia OC wzrost składek może być spowodowany zwiększonymi wypłatami z polis OC w ostatnim roku lub też analizą czynników, które mają wpływ na samo wyliczenie indywidualnych składek. Przykładem może być przyporządkowanie do danej strefy regionalnej, która na podstawie statystyk została przesunięta do bardziej „szkodowej” – czyli takiej, gdzie istnieje większe ryzyko kolizji. Na cenę ubezpieczenia obowiązkowego wpływ mają też regulacje prawne, które albo nakładają opłaty od składki, albo powodują faktyczne zwiększenie odpowiedzialności, np. zadośćuczynienia za straty moralne, co umożliwiła ostatnia zmiana Kodeksu Cywilnego.

Ubezpieczenie AC
W ubezpieczeniu AC (poza zwiększeniem ryzyka powstania szkody związanego z osobą ubezpieczonego lub samochodem) występują zwiększenia wynikające z samej konstrukcji produktu. Często klient dziwi się, że – przy spadającej wartości pojazdu – składka nie obniża się proporcjonalnie. Może to być spowodowane gwarancją naprawy z użyciem nowych części, czyli wykupem potrącenia zużycia amortyzacyjnego.

Ubezpieczenie AC i OC – podsumowanie
Łatwo zauważyć, że taryfy ubezpieczeń samochodowych są bardzo często zmieniane. Zmiany następują dwa, trzy razy do roku. Niektórzy ubezpieczyciele, posiadający wyliczenie elektroniczne, mogą zmieniać je w każdej chwili.

Dlatego warto zawsze porównywać aktualne stawki. Firma, która kiedyś była najbardziej konkurencyjna – dziś już może taką nie być.

18 grudnia, 2015

2 thoughts on “Dlaczego ubezpieczenia drożeją”

  1. A ja myślę, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe trochę naciągają i chcą po prostu więcej zarobić kosztem klienta. Że niby pod przykrywką różnych wymówek etc. Dobrze, że są firmy jak Egida, człowiek przychodzi i porównuje oferty poszczególnych ubezpieczycieli i wie dokładnie za co płaci 🙂

  2. Potwierdzam! Jestem bardzo zadowolona z możliwości porównania i nie widzę innego rozwiązania niż każdorazowe sprawdzenie różnych ofert!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *